Tõuühing

Eesti Šveitsi Alpi Karjakoerte Tõuühingu ÜLDKOOSOLEK

28.12.2012 Tallinnas, Tammsaare 118 B, algusega kell 17.00

Üldkoosoleku protokoll:

Kohal:

1. Inge Aun

2. Eve Tamm

3. Heli Jürindi

4. Inna Tolli

5. Reet Tiro

Esindatud volitustega:

6. Anu Kirsman -> Inge Aun

7. Helen Laurits -> Heli Jürindi

8. Raja Õnnik -> Heli Jürindi

9. Marve Järvela -> Heli Jürindi

10. Kristel Šestak -> Inge Aun

11. Katrin Raudnagel -> Inna Tolli

12. Terje Randmäe -> Eve Tamm

13. Katrin Veelma -> Eve Tamm

Liikmeid seisuga 28.12.2012 on 50, seega 13 häälega on kvoorum koos (25% - 12,5 häält vajalik otsuste vastuvõtmiseks).  

Üldkoosolekut juhatab Inge Aun
Protokollib Eve Tamm

1. ÜLDKOOSOLEKU PÄEVAKORD

*aretuserinõuete kokkuvõte

*aretussoovituste kokkuvõte

*eelmisel üldkoosolekul kinnitatud aretuserinõuete (2013-2018) tutvustamine

*aretuserinõuete vajalikkus/mittevajalikkus ja legaalsed eiramise võimalused

*kas me vajame kataloogi ja koerte surmapõhjuseid?

*kas vajame meie tõuühingut?

*juhatuse tagasiastumine

*uue juhatuse valimine

*vabade vahendite sihtotstarbeline kasutamine (ettepanekud oodatud)

*jooksvad ettepanekud

2. ARETUSERINÕUDED


2.1. Ülevaade aretuserinõuetest (kehtivad 01.06.2010 - 31.05.2013)

http://esakt.eu/aretusdokumendid/731-berni-alpi-karjakoerte-aretuserinouded-2010-2013-

2.2. Ülevaade aretussoovitustest

http://esakt.eu/component/content/article/54-aretus/895

2.3. Aretuserinõuete muudatuste tutvustus

Väljavõte 16.09.2012 Kõrvemaal toimunud üldkoosolekul aretuserinõudeid puudutavast arutelust:

1. Kõik nõuded peavad olema täidetud enne paaritust.
Jääb nii.

Vastu – 0 häält

Erapooletuid – 0 häält

Poolt – 13 häält

2. Emaskoer peab paaritamise hetkel olema vähemalt 20 kuud vana.
Jääb nii

Vastu – 0 häält

Erapooletuid – 0 häält

Poolt – 13 häält

3.Isaskoer peab paaritamise hetkel olema vähemalt 18 kuud vana.
Ettepanek muuta - Isaskoer peab paaritamise hetkel olema vähemalt 12 kuud vana.

Vastu – 0 häält

Erapooletuid – 2 häält

Poolt – 11 häält

4. Mõlemal vanemal peavad olema ametlikud HD ja ED uuringu tulemused. Aretusse lubatakse koerad, kelle HD tulemus on A, B või C ja ED tulemus 0 või 1. HD-C tulemusega koera tohib paaritada koeraga, kelle HD on A või B. ED-1 tulemusega koera tohib paaritada koeraga, kelle ED on 0.
Jääb nii.

Vastu – 0 häält

Erapooletuid – 0 häält

Poolt – 13 häält

5. Mõlemal vanemal peab olema vähemalt üks näitusehinne erinäituselt või kaks hinnet muudelt näitustelt. Arvestatakse ainult hindeid "väga hea“ või „suurepärane“. Juhul kui koer on vanem kui 24 kuud, peab vähemalt üks arvesse võetav näitusehinne olema saadud noorte- või avaklassist.

Ettepanek muuta - Mõlemal vanemal peab olema vähemalt üks näitusehinne erinäituselt või kaks hinnet muudelt näitustelt. Arvestatakse ainult hindeid "väga hea“ või „suurepärane“. Isaskoeral ainult 'suurepärane'. Juhul kui koer on vanem kui 24 kuud, peab vähemalt üks arvesse võetav näitusehinne olema saadud noorte- või avaklassist

Vastu – 3 häält

Erapooletuid – 4 häält

Poolt – 6 häält

6. Isaskoeral tohib olla Eestis kuni 60 järglast enne 8. eluaasta täitumist. Viimane pesakond, kelle sünniga seoses see piirarv täitub, registreeritakse täies mahus ilma sanktsioonideta. Pärast 8. eluaastat piirmäär ei rakendu. Tõendi paarituse vastavuse kohta antud nõudele väljastab EŠAKT.

Jääb nii.

Vastu – 0 häält

Erapooletuid – 0 häält

Poolt – 13 häält

7. Kui planeeritava pesakonna ühel või mõlemal vanemal on EST-registrisse kantud üle 24 kuu vanuseid järglasi, peab enne järgmist paaritust vähemalt pooltel neist järglastest olema ametlikult kinnitatud HD/ED uuringu tulemus. Tõendi paarituse vastavuse kohta antud nõudele väljastab EŠAKT.

Ettepanek muuta - Kui planeeritava pesakonna emal on EST-registrisse kantud üle 24 kuu vanuseid järglasi, peab enne järgmist paaritust vähemalt pooltel neist järglastest olema ametlikult kinnitatud HD/ED uuringu tulemus. Tõendi paarituse vastavuse kohta antud nõudele väljastab EŠAKT.

Vastu – 4 häält

Erapooletuid – 0 häält

Poolt – 9 häält

8. Sama vanematekombinatsiooni ei tohi kasutada korduspaaritusel enne, kui vähemalt pooltel sama vanematekombinatsiooni varem sündinud kutsikatest on ametlikult kinnitatud HD/ED tulemus. Tõendi paarituse vastavuse kohta antud nõudele väljastab EŠAKT.

Ettepanek muuta - Sama vanematekombinatsiooni ei tohi kasutada korduspaaritusel enne, kui vähemalt pooltel sama vanematekombinatsiooni varem sündinud kutsikatest on ametlikult kinnitatud HD/ED tulemus, välja arvatud juhul kui sünnib 4 või vähem kutsikat. Tõendi paarituse vastavuse kohta antud nõudele väljastab EŠAKT.

Vastu – 10 häält

Erapooletuid – 0 häält

Poolt – 3 häält

Ettepanek muuta - Sama vanematekombinatsiooni ei tohi kasutada korduspaaritusel enne, kui vähemalt pooltel sama vanematekombinatsiooni varem sündinud kutsikatest on ametlikult kinnitatud HD/ED tulemus, välja arvatud juhul kui sünnib 1 kutsikas. Tõendi paarituse vastavuse kohta antud nõudele väljastab EŠAKT.


Vastu – 4 häält

Erapooletuid – 0 häält

Poolt – 9 häält

9. Käesolevad aretuserinõuded kehtivad kolm aastat 01.06.2013 - 31.05.2016.
Ettepanek muuta – Käesolevad aretuserinõuded kehtivad viis aastat 01.06.2013 - 31.05.2018.

Vastu – 0 häält

Erapooletuid – 0 häält

Poolt – 13 häält

Ettepanekud aretuserinõuete muudatusteks:

punkt 6.:

Isaskoeral tohib olla Eestis kuni 60 järglast enne 8. eluaasta täitumist. Viimane pesakond, kelle sünniga seoses see piirarv täitub, registreeritakse täies mahus ilma sanktsioonideta. Pärast 8. eluaastat piirmäär ei rakendu. Tõendi paarituse vastavuse kohta antud nõudele väljastab EŠAKT. Jääb nii.

Ettepanek muuta:

Isaskoeral tohib olla Eestis kuni 80 järglast enne 7. eluaasta täitumist. Viimane pesakond, kelle sünniga seoses see piirarv täitub, registreeritakse täies mahus ilma sanktsioonideta. Pärast 7. eluaastat piirmäär ei rakendu. Tõendi paarituse vastavuse kohta antud nõudele väljastab EŠAKT.

80 järglast:

Vastu – 7 häält

Erapooletuid – 4 häält

Poolt – 2 häält

Pärast 7. eluaastat piirmäär ei rakendu:

Vastu – 0 häält

Erapooletuid – 0 häält

Poolt – 13 häält

punkt 8.:

Sama vanematekombinatsiooni ei tohi kasutada korduspaaritusel enne, kui vähemalt pooltel sama vanematekombinatsiooni varem sündinud kutsikatest on ametlikult kinnitatud HD/ED tulemus, välja arvatud juhul kui sünnib 1 kutsikas. Tõendi paarituse vastavuse kohta antud nõudele väljastab EŠAKT.

Ettepanek muuta:

Sama vanematekombinatsiooni ei tohi kasutada korduspaaritusel enne, kui vähemalt pooltel sama vanematekombinatsiooni varem sündinud kutsikatest on ametlikult kinnitatud HD/ED tulemus, välja arvatud juhul kui sünnib 1 kutsikas. Kontrollitakse EKL registrikande järgi. Tõendi paarituse vastavuse kohta antud nõudele väljastab EŠAKT.

Vastu – 0 häält

Erapooletuid – 0 häält

Poolt – 13 häält

Ettepanekud aretussoovituste muudatusteks:

Ettepanek:

Lisada aretussoovituste lõppu punkt: Kui sündinud pesakond on vastuolus aretussoovitustega, siis ei ühing ei edasta kodulehel reklaami nimetatud pesakonna kohta.

Vastu – 0 häält

Erapooletuid – 0 häält

Poolt – 13 häält

6. Mitte kasutada koera, kellel on diagnoositud põlve ristatisideme rebend(id). (Degeneratiivsete protsesside tagajärjel põlves)

Vastu – 0 häält

Erapooletuid – 0 häält

Poolt – 13 häält

11. Teha koertele HD/ED uuringud mitte varem kui 18 elukuuseks saamisel.

Võtta see punkt ära.

Vastu – 0 häält

Erapooletuid – 0 häält

Poolt – 13 häält

3. LEGAALSED ARETUSERINÕUETE EIRAMISE VÕIMALUSED


EŠAKT’i poolt kehtestatud aretuserinõuded kehtivad kõikidele Eestis elavatele kasvatajatele ja nende EKL registris registreeritud koertele.

Täiesti legaalne võimalus vältida meile kõigile kehtivaid aretuserinõudeid on registreerida EKL registris oleva emaskoera Eestis sündinud pesakond välisriigis, kus on leebemad ja antud pesakonnale sobilikumad aretuseeskirjad.

Eeltoodud lahendus vabastab kasvataja trahvi tasumisest EKL’le, kuid taoline legaalne tegevus on siiski ebaeetiline kõikide EŠAKT’i kasvatajate suhtes, kes EŠAKT’i aretuserinõudeid järgivad.

Kuna pesakond peab aretuserinõuetele vastama enne paaritust, siis tuleb kõigist Eestis sündivatest ja/või EST-registri koerte aretuserinõuete vastu eksivatest ja/või eriluba vajavatest pesakondadest tõuühingule teada anda enne paaritust.

Kenneli Ridon Hennet kasvataja Raili Suits valduses oktoobris 2012 sündinud pesakond: ema Sennenland's Fight Fire with Fire (reg. nr. EST-01644/10), isa Ridon Hennet Jazz (reg. nr. EST-04146/11).

Antud pesakond rikub kolme berni alpi karjakoerte aretuserinõuete punkti ning lisaks ka ühte Eesti Kennelliidu Tõuraamatumääruse punkti.

1) Berni alpi karjakoerte aretuserinõuded, punkt 3: Isaskoer peab paaritamise hetkel olema vähemalt 18 kuud vana.

Antud pesakonna isa oli paarituse hetkel kas 9 või 10 kuud vana (kutsikate sünniaja järgi langes paarituse aeg orienteeruvalt isaskoera 10 kuu sünnipäeva lähistele).

2) Berni alpi karjakoerte aretuserinõuded, punkt 4: Mõlemal vanemal peavad olema enne paaritust ametlikud HD ja ED uuringu tulemused.

Antud pesakonna isa düsplaasiatulemused kinnitati EKL-is pärast kutsikate sündi.

3) Berni alpi karjakoerte aretuserinõuded, punkt 5: Mõlemal vanemal peab olema vähemalt üks näitusehinne erinäituselt või kaks hinnet muudelt näitustelt.

Antud pesakonna isal ei olnud nõuetekohaselt näitusehindeid.

4) Eesti Kennelliidu Tõuraamatumäärus, punkt 6: Emaskoera võib uuesti paaritada, kui eelmine pesakond on vähemalt 8 kuud vana.

Antud pesakonna ema eelmine pesakond sündis 16.03.2012, mis tähendab, et paaritus toimus, kui eelmine pesakond oli 5 kuud vana.

Ettepanek:

Eeltoodud faktidest tuleneb, et Raili Suits on rikkunud EŠAKT-i poolt kehtestatud Berni alpi karjakoerte aretusnõudeid.  Seega ei ole Raili Suits täitnud EŠAKT-i otsustega kehtestatud otsuseid (põhikirja  p-e  3.9.1.) ning ei ole olnud EŠAKT-ile lojaalne (põhikirja  p-e  3.9.5.). Lisaks on Raili Suits nimetatud otsuste rikkumisega olulisel määral kahjustanud EŠAKT-i mainet, millest tulenevalt tuleb Raili Suits arvata välja EŠAKT-i liikmete hulgast.

Otsus:

Tuginedes Mittetulundusühingute seaduse § 16 lg 1 ja 2  ja ühingu põhikirja p-ile  3.12.2. arvata Raili Suits alates 28. detsembrist 2012.a. välja  Eesti Šveitsi Alpi Karjakoerte Tõuühing  MTÜ liikmete hulgast.

Vastu – 0 häält

Erapooletuid – 0 häält

Poolt – 13 häält

4. KATALOOG JA KOERTE SURMAPÕHJUSED


Jah, me vajame kataloogi. Märkida, kas pesakond vastab ka aretuserinõuetele ja aretussoovitustele.

Märkida kataloogi koera eluiga.

Koostada koera eluea ja surma põhjusest teavitamise blankett. Täidab koera omanik. Prinditav kodulehelt. Blankett anda kaasa kõikidele sündinud kutsikatele ja panna üles kodulehele.

Kodulehele „Still going strong“ üle 7 aasta vanustest koertest ja Erinäituse kataloogi list üle 8 aasta vanustest koertest.

5. JUHATUSE TAGASIASTUMINE. KAS VAJAME TÕUÜHINGUT?


Juhatus astub tagasi.

Jah, me vajame tõuühingut.

Järelikult ei saa tõuühing tegevust lõpetada ja tuleb valida uus juhatus.

6. UUE JUHATUSE VALIMINE

Juhatuse koosseisu pakutud kandidaadid:

Inge Aun - nõus,

Eve Tamm - nõus,

Heli Jürindi – vastu

Inna Tolli – vastu

Reet Tiro – vastu

Heli Jürindi – poolt

Kinnitada juhatus koosseisus: Inge Aun, Heli Jürindi, Eve Tamm

Vastu – 0 häält

Erapooletuid – 0 häält

Poolt – 13 häält

7. VABADE VAHENDITE KASUTAMINE


Maksta kinni ühingu liikmetele 50% lahangute maksumusest, kuid mitte rohkem kui 50 € ja mitteliikmetele 30 %, kuid mitte rohkem kui 30 € juhul, kui lahangu tulemus esitatakse EŠAKT’ile ja koera omanik on andnud loa surma põhjus kataloogis avalikustada. Lahangu toetuse suuruse otsustab EŠAKT’i juhatus esitatud kuludokumendi alusel.

Koosoleku lõpp kell 21.00

koosolekut juhatas Inge Aun

koosolekut protokollis Eve Tamm

Eesti Šveitsi Alpi Karjakoerte Tõuühingu ÜLDKOOSOLEK

28.12.2012 Tallinnas, Tammsaare 118 B, algusega kell 17.00

Üldkoosoleku protokoll:

Kohal:

1. Inge Aun

2. Eve Tamm

3. Heli Jürindi

4. Inna Tolli

5. Reet Tiro

Esindatud volitustega:

6. Anu Kirsman -> Inge Aun

7. Helen Laurits -> Heli Jürindi

8. Raja Õnnik -> Heli Jürindi

9. Marve Järvela -> Heli Jürindi

10. Kristel Šestak -> Inge Aun

11. Katrin Raudnagel -> Inna Tolli

12. Terje Randmäe -> Eve Tamm

13. Katrin Veelma -> Eve Tamm

Liikmeid seisuga 28.12.2012 on 50, seega 13 häälega on kvoorum koos (25% - 12,5 häält vajalik otsuste vastuvõtmiseks).  

Üldkoosolekut juhatab Inge Aun
Protokollib Eve Tamm

1. ÜLDKOOSOLEKU PÄEVAKORD


*aretuserinõuete kokkuvõte

*aretussoovituste kokkuvõte

*eelmisel üldkoosolekul kinnitatud aretuserinõuete (2013-2018) tutvustamine

*aretuserinõuete vajalikkus/mittevajalikkus ja legaalsed eiramise võimalused

*kas me vajame kataloogi ja koerte surmapõhjuseid?

*kas vajame meie tõuühingut?

*juhatuse tagasiastumine

*uue juhatuse valimine

*vabade vahendite sihtotstarbeline kasutamine (ettepanekud oodatud)

*jooksvad ettepanekud

2. ARETUSERINÕUDED


2.1. Ülevaade aretuserinõuetest (kehtivad 01.06.2010 - 31.05.2013)

http://esakt.eu/aretusdokumendid/731-berni-alpi-karjakoerte-aretuserinouded-2010-2013-

2.2. Ülevaade aretussoovitustest

http://esakt.eu/component/content/article/54-aretus/895

2.3. Aretuserinõuete muudatuste tutvustus

Väljavõte 16.09.2012 Kõrvemaal toimunud üldkoosolekul aretuserinõudeid puudutavast arutelust:

1. Kõik nõuded peavad olema täidetud enne paaritust.
Jääb nii.

Vastu – 0 häält

Erapooletuid – 0 häält

Poolt – 13 häält

2. Emaskoer peab paaritamise hetkel olema vähemalt 20 kuud vana.
Jääb nii

Vastu – 0 häält

Erapooletuid – 0 häält

Poolt – 13 häält

3.Isaskoer peab paaritamise hetkel olema vähemalt 18 kuud vana.
Ettepanek muuta - Isaskoer peab paaritamise hetkel olema vähemalt 12 kuud vana.

Vastu – 0 häält

Erapooletuid – 2 häält

Poolt – 11 häält

4. Mõlemal vanemal peavad olema ametlikud HD ja ED uuringu tulemused. Aretusse lubatakse koerad, kelle HD tulemus on A, B või C ja ED tulemus 0 või 1. HD-C tulemusega koera tohib paaritada koeraga, kelle HD on A või B. ED-1 tulemusega koera tohib paaritada koeraga, kelle ED on 0.
Jääb nii.

Vastu – 0 häält

Erapooletuid – 0 häält

Poolt – 13 häält

5. Mõlemal vanemal peab olema vähemalt üks näitusehinne erinäituselt või kaks hinnet muudelt näitustelt. Arvestatakse ainult hindeid "väga hea“ või „suurepärane“. Juhul kui koer on vanem kui 24 kuud, peab vähemalt üks arvesse võetav näitusehinne olema saadud noorte- või avaklassist.

Ettepanek muuta - Mõlemal vanemal peab olema vähemalt üks näitusehinne erinäituselt või kaks hinnet muudelt näitustelt. Arvestatakse ainult hindeid "väga hea“ või „suurepärane“. Isaskoeral ainult 'suurepärane'. Juhul kui koer on vanem kui 24 kuud, peab vähemalt üks arvesse võetav näitusehinne olema saadud noorte- või avaklassist

Vastu – 3 häält

Erapooletuid – 4 häält

Poolt – 6 häält

6. Isaskoeral tohib olla Eestis kuni 60 järglast enne 8. eluaasta täitumist. Viimane pesakond, kelle sünniga seoses see piirarv täitub, registreeritakse täies mahus ilma sanktsioonideta. Pärast 8. eluaastat piirmäär ei rakendu. Tõendi paarituse vastavuse kohta antud nõudele väljastab EŠAKT.

Jääb nii.

Vastu – 0 häält

Erapooletuid – 0 häält

Poolt – 13 häält

7. Kui planeeritava pesakonna ühel või mõlemal vanemal on EST-registrisse kantud üle 24 kuu vanuseid järglasi, peab enne järgmist paaritust vähemalt pooltel neist järglastest olema ametlikult kinnitatud HD/ED uuringu tulemus. Tõendi paarituse vastavuse kohta antud nõudele väljastab EŠAKT.

Ettepanek muuta - Kui planeeritava pesakonna emal on EST-registrisse kantud üle 24 kuu vanuseid järglasi, peab enne järgmist paaritust vähemalt pooltel neist järglastest olema ametlikult kinnitatud HD/ED uuringu tulemus. Tõendi paarituse vastavuse kohta antud nõudele väljastab EŠAKT.

Vastu – 4 häält

Erapooletuid – 0 häält

Poolt – 9 häält

8. Sama vanematekombinatsiooni ei tohi kasutada korduspaaritusel enne, kui vähemalt pooltel sama vanematekombinatsiooni varem sündinud kutsikatest on ametlikult kinnitatud HD/ED tulemus. Tõendi paarituse vastavuse kohta antud nõudele väljastab EŠAKT.

Ettepanek muuta - Sama vanematekombinatsiooni ei tohi kasutada korduspaaritusel enne, kui vähemalt pooltel sama vanematekombinatsiooni varem sündinud kutsikatest on ametlikult kinnitatud HD/ED tulemus, välja arvatud juhul kui sünnib 4 või vähem kutsikat. Tõendi paarituse vastavuse kohta antud nõudele väljastab EŠAKT.

Vastu – 10 häält

Erapooletuid – 0 häält

Poolt – 3 häält

Ettepanek muuta - Sama vanematekombinatsiooni ei tohi kasutada korduspaaritusel enne, kui vähemalt pooltel sama vanematekombinatsiooni varem sündinud kutsikatest on ametlikult kinnitatud HD/ED tulemus, välja arvatud juhul kui sünnib 1 kutsikas. Tõendi paarituse vastavuse kohta antud nõudele väljastab EŠAKT.


Vastu – 4 häält

Erapooletuid – 0 häält

Poolt – 9 häält

9. Käesolevad aretuserinõuded kehtivad kolm aastat 01.06.2013 - 31.05.2016.
Ettepanek muuta – Käesolevad aretuserinõuded kehtivad viis aastat 01.06.2013 - 31.05.2018.

Vastu – 0 häält

Erapooletuid – 0 häält

Poolt – 13 häält

Ettepanekud aretuserinõuete muudatusteks:

punkt 6.:

Isaskoeral tohib olla Eestis kuni 60 järglast enne 8. eluaasta täitumist. Viimane pesakond, kelle sünniga seoses see piirarv täitub, registreeritakse täies mahus ilma sanktsioonideta. Pärast 8. eluaastat piirmäär ei rakendu. Tõendi paarituse vastavuse kohta antud nõudele väljastab EŠAKT. Jääb nii.

Ettepanek muuta:

Isaskoeral tohib olla Eestis kuni 80 järglast enne 7. eluaasta täitumist. Viimane pesakond, kelle sünniga seoses see piirarv täitub, registreeritakse täies mahus ilma sanktsioonideta. Pärast 7. eluaastat piirmäär ei rakendu. Tõendi paarituse vastavuse kohta antud nõudele väljastab EŠAKT.

80 järglast:

Vastu – 7 häält

Erapooletuid – 4 häält

Poolt – 2 häält

Pärast 7. eluaastat piirmäär ei rakendu:

Vastu – 0 häält

Erapooletuid – 0 häält

Poolt – 13 häält

punkt 8.:

Sama vanematekombinatsiooni ei tohi kasutada korduspaaritusel enne, kui vähemalt pooltel sama vanematekombinatsiooni varem sündinud kutsikatest on ametlikult kinnitatud HD/ED tulemus, välja arvatud juhul kui sünnib 1 kutsikas. Tõendi paarituse vastavuse kohta antud nõudele väljastab EŠAKT.

Ettepanek muuta:

Sama vanematekombinatsiooni ei tohi kasutada korduspaaritusel enne, kui vähemalt pooltel sama vanematekombinatsiooni varem sündinud kutsikatest on ametlikult kinnitatud HD/ED tulemus, välja arvatud juhul kui sünnib 1 kutsikas. Kontrollitakse EKL registrikande järgi. Tõendi paarituse vastavuse kohta antud nõudele väljastab EŠAKT.

Vastu – 0 häält

Erapooletuid – 0 häält

Poolt – 13 häält

Ettepanekud aretussoovituste muudatusteks:

Ettepanek:

Lisada aretussoovituste lõppu punkt: Kui sündinud pesakond on vastuolus aretussoovitustega, siis ei ühing ei edasta kodulehel reklaami nimetatud pesakonna kohta.

Vastu – 0 häält

Erapooletuid – 0 häält

Poolt – 13 häält

6. Mitte kasutada koera, kellel on diagnoositud põlve ristatisideme rebend(id). (Degeneratiivsete protsesside tagajärjel põlves)

Vastu – 0 häält

Erapooletuid – 0 häält

Poolt – 13 häält

11. Teha koertele HD/ED uuringud mitte varem kui 18 elukuuseks saamisel.

Võtta see punkt ära.

Vastu – 0 häält

Erapooletuid – 0 häält

Poolt – 13 häält

3. LEGAALSED ARETUSERINÕUETE EIRAMISE VÕIMALUSED


EŠAKT’i poolt kehtestatud aretuserinõuded kehtivad kõikidele Eestis elavatele kasvatajatele ja nende EKL registris registreeritud koertele.

Täiesti legaalne võimalus vältida meile kõigile kehtivaid aretuserinõudeid on registreerida EKL registris oleva emaskoera Eestis sündinud pesakond välisriigis, kus on leebemad ja antud pesakonnale sobilikumad aretuseeskirjad.

Eeltoodud lahendus vabastab kasvataja trahvi tasumisest EKL’le, kuid taoline legaalne tegevus on siiski ebaeetiline kõikide EŠAKT’i kasvatajate suhtes, kes EŠAKT’i aretuserinõudeid järgivad.

Kuna pesakond peab aretuserinõuetele vastama enne paaritust, siis tuleb kõigist Eestis sündivatest ja/või EST-registri koerte aretuserinõuete vastu eksivatest ja/või eriluba vajavatest pesakondadest tõuühingule teada anda enne paaritust.

Kenneli Ridon Hennet kasvataja Raili Suits valduses oktoobris 2012 sündinud pesakond: ema Sennenland's Fight Fire with Fire (reg. nr. EST-01644/10), isa Ridon Hennet Jazz (reg. nr. EST-04146/11).

Antud pesakond rikub kolme berni alpi karjakoerte aretuserinõuete punkti ning lisaks ka ühte Eesti Kennelliidu Tõuraamatumääruse punkti.

1) Berni alpi karjakoerte aretuserinõuded, punkt 3: Isaskoer peab paaritamise hetkel olema vähemalt 18 kuud vana.

Antud pesakonna isa oli paarituse hetkel kas 9 või 10 kuud vana (kutsikate sünniaja järgi langes paarituse aeg orienteeruvalt isaskoera 10 kuu sünnipäeva lähistele).

2) Berni alpi karjakoerte aretuserinõuded, punkt 4: Mõlemal vanemal peavad olema enne paaritust ametlikud HD ja ED uuringu tulemused.

Antud pesakonna isa düsplaasiatulemused kinnitati EKL-is pärast kutsikate sündi.

3) Berni alpi karjakoerte aretuserinõuded, punkt 5: Mõlemal vanemal peab olema vähemalt üks näitusehinne erinäituselt või kaks hinnet muudelt näitustelt.

Antud pesakonna isal ei olnud nõuetekohaselt näitusehindeid.

4) Eesti Kennelliidu Tõuraamatumäärus, punkt 6: Emaskoera võib uuesti paaritada, kui eelmine pesakond on vähemalt 8 kuud vana.

Antud pesakonna ema eelmine pesakond sündis 16.03.2012, mis tähendab, et paaritus toimus, kui eelmine pesakond oli 5 kuud vana.

Ettepanek:

Eeltoodud faktidest tuleneb, et Raili Suits on rikkunud EŠAKT-i poolt kehtestatud Berni alpi karjakoerte aretusnõudeid.  Seega ei ole Raili Suits täitnud EŠAKT-i otsustega kehtestatud otsuseid (põhikirja  p-e  3.9.1.) ning ei ole olnud EŠAKT-ile lojaalne (põhikirja  p-e  3.9.5.). Lisaks on Raili Suits nimetatud otsuste rikkumisega olulisel määral kahjustanud EŠAKT-i mainet, millest tulenevalt tuleb Raili Suits arvata välja EŠAKT-i liikmete hulgast.

Otsus:

Tuginedes Mittetulundusühingute seaduse § 16 lg 1 ja 2  ja ühingu põhikirja p-ile  3.12.2. arvata Raili Suits alates 28. detsembrist 2012.a. välja  Eesti Šveitsi Alpi Karjakoerte Tõuühing  MTÜ liikmete hulgast.

Vastu – 0 häält

Erapooletuid – 0 häält

Poolt – 13 häält

4. KATALOOG JA KOERTE SURMAPÕHJUSED


Jah, me vajame kataloogi. Märkida, kas pesakond vastab ka aretuserinõuetele ja aretussoovitustele.

Märkida kataloogi koera eluiga.

Koostada koera eluea ja surma põhjusest teavitamise blankett. Täidab koera omanik. Prinditav kodulehelt. Blankett anda kaasa kõikidele sündinud kutsikatele ja panna üles kodulehele.

Kodulehele „Still going strong“ üle 7 aasta vanustest koertest ja Erinäituse kataloogi list üle 8 aasta vanustest koertest.

5. JUHATUSE TAGASIASTUMINE. KAS VAJAME TÕUÜHINGUT?


Juhatus astub tagasi.

Jah, me vajame tõuühingut.

Järelikult ei saa tõuühing tegevust lõpetada ja tuleb valida uus juhatus.

6. UUE JUHATUSE VALIMINE

Juhatuse koosseisu pakutud kandidaadid:

Inge Aun - nõus,

Eve Tamm - nõus,

Heli Jürindi – vastu

Inna Tolli – vastu

Reet Tiro – vastu

Heli Jürindi – poolt

Kinnitada juhatus koosseisus: Inge Aun, Heli Jürindi, Eve Tamm

Vastu – 0 häält

Erapooletuid – 0 häält

Poolt – 13 häält

7. VABADE VAHENDITE KASUTAMINE

Maksta kinni ühingu liikmetele 50% lahangute maksumusest, kuid mitte rohkem kui 50 € ja mitteliikmetele 30 %, kuid mitte rohkem kui 30 € juhul, kui lahangu tulemus esitatakse EŠAKT’ile ja koera omanik on andnud loa surma põhjus kataloogis avalikustada. Lahangu toetuse suuruse otsustab EŠAKT’i juhatus esitatud kuludokumendi alusel.

Koosoleku lõpp kell 21.00

koosolekut juhatas Inge Aun

koosolekut protokollis Eve Tamm

EŠAKT ÜLDKOOSOLEK 15.08.2010

Algusega kell 14.30 Lääne-Virumaal Piisonifarmis.

Kohal:

1. Inge Aun

2. Eve Tamm

3. Koidu Liivla

4. Olev Liivla

5. Margit Tomson

6. Raili Suits

7. Reet Tiro

8. Õnne Mägi volitanud -> Leino Mägi

9. Grete Jürioja

10. Sigrid Raasman

11. Maire Laur

12. Monika Vinerfeld

13. Natalja Arus

14. Iris Aamisepp

15. Tuuli Edur volitanud -> Eve Tamm

16. Heli Jürindi volitanud -> Eve Tamm

17. Mari Sepp volitanud -> Raili Suits

18. Pille Lillepalu volitanud -> Koidu Liivla

19. Riina Jürgens volitanud -> Inge Aun

20. Anu Kirsman volitanud- > Inge Aun

21. Rauno Edur volitanud -> Eve Tamm

22. Annelaid Pruul volitanud -> Inge Aun

Liikmeid seisuga 14.08.2010 84, seega 22 häälega on kvoorum koos (25% - 21 häält vajalik otsuste vastuvõtmiseks).  


Üldkoosolekut juhatab Eve Tamm
Protokollib Inge Aun

1.MAJANDUSAASTA ARUANDE ÜLEVAADE JA KINNITAMINE – Eve Tamm

2009 aasta oli ŠAKT’ile edukas, teenisime kasumit kokku 14 462 krooni.

1. märtsil toimus talvepäev Oxforelli puhkekeskuses Harjumaal, mis tõi kasumit 2 385 krooni.

23. mail IV ŠAKT’i erinäitus Pärnus, mis tõi ühingule kasumit 1 600 krooni.

9. augustil suvepäev Vanaõue puhkekeskuses Viljandimaal, mis tõi kasumit 295 krooni.

Koolituse korraldamine tõi kahjumit -500 krooni, kuid selle kompenseeris BH eksami läbiviimine, mis tõi kasumit 703 krooni.

Laekunud liikmemaksude arvelt kaeti pangateenuste kulud, tasuti notaritasu juhatuse liikmete vahetuse eest, kennelliidu aastamaks, üldkoosoleku ruumi rent, kodulehe veebimajutus, mille järel jäi ŠAKT’ile kasumit veel 10 377 krooni.

2.MUUDATUSED JUHATUSE KOOSSEISUS

18.10.2009 toimunud üldkoosolekul on valitud juhatus kolmeks aastaks 01.01.2010 – 31.12.2012.

Käesoleva juhatuse koosseis: Koidu Liivla, Heli Jürindi, Eve Tamm, Tuuli Edur, Inge Aun.

Inge Aun kutsuti juhatusse pärast 18.10.2009 toimunud üldkoosolekut, detsembris 2009 – kinnitamine.

Poolt - 22 häält

Vastu - 0 häält

Laekunud on avaldus juhatuse liikme kohalt tagasiastumiseks, avalduse esitas Tuuli Edur.

Uue juhatuseliikme valimine.

Kandidaat: Mari Sepp

Poolt - 22 häält

Vastu - 0 häält

Juhatuse koosseis kuni 31.12.2012:

Koidu Liivla, Heli Jürindi, Mari Sepp, Inge Aun ja Eve Tamm.

3.TOIMKONDADE VALIMINE


Erinäitus (Heli, Riina, Tuuli)

aasta näitusekoera konkurss (Olev, Chatlin)

aasta töökoera konkurss (Signe)

talvepäevad (Margit, Mari, Eve, Sigrid, Vello)

suvepäevad (Margit, Mari, Eve, Sigrid, Vello)

4.JÄRGMINE ÜLDKOOSOLEK


Võimalusel korraldada koolituse raames või veebruaris/märtsis koos talvepäevaga.

5.KÜSIMUSED – VASTUSED


ŠAKT’i kalender 2011:

vaba reklaamipind

ettetellimine (jõulukingituseks, sündinud pesakondadele kingituseks, küsimus listi koguse väljaselgitamiseks)

ÜLDKOOSOLEK 16.09.2012 Kõrvemaal


Üldkoosoleku protokoll:

Kohal:

1. Inge Aun

2. Eve Tamm

3. Koidu Liivla

4. Raili Suits

5. Heli Jürindi

Esindatud volitustega:

6. Sigrid Raasman -> Eve Tamm

7. Eveliina Ots -> Koidu Liivla

8. Martin Ots –> Koidu Liivla

9. Marike Niinsalu -> Heli Jürindi

10. Anu Kirsman -> Inge Aun

11. Helen Laurits -> Heli Jürindi

12. Raja Õnnik -> Heli Jürindi

13. Reet Tiro -> Eve Tamm

Liikmeid seisuga 16.09.2012 on 50, seega 13 häälega on kvoorum koos (25% - 12,5 häält vajalik otsuste vastuvõtmiseks).  

Üldkoosolekut juhatab Inge Aun
Protokollib Eve Tamm

1.JUHATUSE TAGASIASTUMINE JA UUE JUHATUSE VALIMINE


18.10.2009 toimunud üldkoosolekul on valitud juhatus kolmeks aastaks, perioodiks

01.01.2010 – 31.12.2012.

Juhatuse koosseis kuni 31.12.2012: Koidu Liivla, Heli Jürindi, Mari Sepp, Inge Aun ja Eve Tamm

Seoses perioodi lõppemisega 31.12.2012 astub juhatus tagasi ja valitakse uus juhatus kolmeks aastaks, perioodiks 01.01.2013-31.12.2015. Uus juhatus on kolmeliikmeline.

Esitatud kandidaadid:

Inge Aun – nõus

Anu Kirsman – ei ole nõus

Heli Jürindi – nõus

Eve Tamm – nõus

Vastu – 0 häält

Erapooletuid – 0 häält

Poolt – 13 häält

2.MAJANDUSAASTA ARUANDE ÜLEVAADE JA KINNITAMINE – Eve Tamm

2011 aasta oli EŠAKT’ile edukas, teenisime kasumit kokku 613,48 eurot, mis kujunes järgnevalt:

Kasumiaruanne 2011

Tulud

Kulud

Kasum

Liikmemaksude ettemaksud aastaks 2012

-51,12

Erinäituse ettamaks aastaks 2012

-250,00

2012 kulu ettemaks-koduleht

-11,31

Liikmemaksud

704,80

Kodulehe valmistamine

274,00

Muud (sponsorlus, kuulutused, intress)

33,62

Panga/posti-teen.jms

64,80

399,62

Erinäitus

1 215,08

Näitusekulud

983,33

231,75

Suvepäevade tasu

148,00

Suvepäevade platsi rent

226,66

-78,66

Koolitus-Satu

190,00

Koolituse kulud

129,23

60,77

Kokku

2 291,50

1 678,02

613,48

1.Liikmemakse laekus 2011 aastal kokku 704,80 euro väärtuses, millega sai kaetud uue kodulehe arenduskulud ning muud teenused (pangateenus, postikulu, EKL aastamaks, veebimajutus jms) pärast mida jäi ühingule kasumit 399,62 eurot.

2.Erinäituse läbiviimine tõi tõuühingule tulu 231,75 eurot.

3.Suvepäevade korraldamisega kaasnes väike kahjum -78,66 eurot.

4.Berni Alpi Karjakoera välimiku teemalise koolituse korraldamisega teenis tõuühing kasumit 60,77 eurot

2.1. Liikmemaksu suurus

Seoses eurole üleminekuga on liikmemaksu suurus hetkel 12,78 € (200 krooni) ja liikmeks astumise tasu 3,20 € (50 krooni).

Ettepanek: ümardada liikmemaks 13,00 € ja liikmeks astumise tasu 4,00 €.

Ettepanek: kui korraga astuvad liikmeks ühe pesakonna kõikide Eestisse jäävate kutsikate omanikud, on esmane liikmeks astumise tasu koos esimese aasta maksuga 5,00 €.

Vastu – 0 häält

Erapooletuid – 0 häält

Poolt – 13 häält

3.TEGEVUSAASTA 2013:

3.1. 2013 Erinäitus

Koidu Liivla

3.2. Kodulehe kutsikakuulutused

Ilma piltideta

Lubatud välismaised kuulutused, v.a. berni alpi karjakoerte kutsikate müügikuulutused

3.3. Aretusisased

Ilma piltideta

Vanemad eespool, vanuse järjekorras, tiitel CH (isa+ema)

3.4. Talvepäev

Matka vormis – Anu Kirsman, Inge Aun

3.5. Suvepäev

Ootame ettepanekuid

3.6. Listi uuendamine

Mari Sepp

3.7.Aasta Koer

Olev Liivla, Heli Jürindi

3.8.Kasvatajate list

Moodustada kasvatajate list e-mailide mugavaks edastamiseks. Nimekirja lisada ka kasvatajad, kes ei ole tõuühingu liikmed.

3.9.Terviseuuringute toetamine

Määrata %, mille ulatuses võiks tõuühing toetada ühingu liikmetele kuuluvate koerte vajalikke terviseuuringuid ning lahanguid

3.10.Üle 7 aasta vanuste koerte nimekiri

Koostada üle 7-aasta vanuste koerte nimekiri, mis lisada tõuühingu kodulehele aretuse alla

4.ARETUSERINÕUDED

4.1.Kõik nõuded peavad olema täidetud enne paaritust.

Jääb nii

Vastu – 0 häält

Erapooletuid – 0 häält

Poolt – 13 häält

4.2.Emaskoer peab paaritamise hetkel olema vähemalt 20 kuud vana.

Jääb nii

Vastu – 0 häält

Erapooletuid – 0 häält

Poolt – 13 häält

4.3.Isaskoer peab paaritamise hetkel olema vähemalt 18 kuud vana.
Ettepanek muuta - Isaskoer peab paaritamise hetkel olema vähemalt 12 kuud vana.

Vastu – 0 häält

Erapooletuid – 2 häält

Poolt – 11 häält

4.4.Mõlemal vanemal peavad olema ametlikud HD ja ED uuringu tulemused. Aretusse lubatakse koerad, kelle HD tulemus on A, B või C ja ED tulemus 0 või 1. HD-C tulemusega koera tohib paaritada koeraga, kelle HD on A või B. ED-1 tulemusega koera tohib paaritada koeraga, kelle ED on 0.
jääb nii

Vastu – 0 häält

Erapooletuid – 0 häält

Poolt – 13 häält

4.5.Mõlemal vanemal peab olema vähemalt üks näitusehinne erinäituselt või kaks hinnet muudelt näitustelt. Arvestatakse ainult hindeid "väga hea“ või „suurepärane“. Juhul kui koer on vanem kui 24 kuud, peab vähemalt üks arvesse võetav näitusehinne olema saadud noorte- või avaklassist.

Ettepanek muuta - Mõlemal vanemal peab olema vähemalt üks näitusehinne erinäituselt või kaks hinnet muudelt näitustelt. Arvestatakse ainult hindeid "väga hea“ või „suurepärane“. Isaskoeral ainult 'suurepärane'. Juhul kui koer on vanem kui 24 kuud, peab vähemalt üks arvesse võetav näitusehinne olema saadud noorte- või avaklassist

Vastu – 3 häält

Erapooletuid – 4 häält

Poolt – 6 häält

4.6.Isaskoeral tohib olla Eestis kuni 60 järglast enne 8. eluaasta täitumist. Viimane pesakond, kelle sünniga seoses see piirarv täitub, registreeritakse täies mahus ilma sanktsioonideta. Pärast 8. eluaastat piirmäär ei rakendu. Tõendi paarituse vastavuse kohta antud nõudele väljastab EŠAKT. Jääb nii.

Vastu – 0 häält

Erapooletuid – 0 häält

Poolt – 13 häält

4.7.Kui planeeritava pesakonna ühel või mõlemal vanemal on EST-registrisse kantud üle 24 kuu vanuseid järglasi, peab enne järgmist paaritust vähemalt pooltel neist järglastest olema ametlikult kinnitatud HD/ED uuringu tulemus. Tõendi paarituse vastavuse kohta antud nõudele väljastab EŠAKT.

Ettepanek muuta - Kui planeeritava pesakonna emal on EST-registrisse kantud üle 24 kuu vanuseid järglasi, peab enne järgmist paaritust vähemalt pooltel neist järglastest olema ametlikult kinnitatud HD/ED uuringu tulemus. Tõendi paarituse vastavuse kohta antud nõudele väljastab EŠAKT.

Vastu – 4 häält

Erapooletuid – 0 häält

Poolt – 9 häält

4.8.Sama vanematekombinatsiooni ei tohi kasutada korduspaaritusel enne, kui vähemalt pooltel sama vanematekombinatsiooni varem sündinud kutsikatest on ametlikult kinnitatud HD/ED tulemus. Tõendi paarituse vastavuse kohta antud nõudele väljastab EŠAKT.

Ettepanek muuta - Sama vanematekombinatsiooni ei tohi kasutada korduspaaritusel enne, kui vähemalt pooltel sama vanematekombinatsiooni varem sündinud kutsikatest on ametlikult kinnitatud HD/ED tulemus, välja arvatud juhul kui sünnib 4 või vähem kutsikat. Tõendi paarituse vastavuse kohta antud nõudele väljastab EŠAKT.

Vastu – 10 häält

Erapooletuid – 0 häält

Poolt – 3 häält

Ettepanek muuta - Sama vanematekombinatsiooni ei tohi kasutada korduspaaritusel enne, kui vähemalt pooltel sama vanematekombinatsiooni varem sündinud kutsikatest on ametlikult kinnitatud HD/ED tulemus, välja arvatud juhul kui sünnib 1 kutsikas. Tõendi paarituse vastavuse kohta antud nõudele väljastab EŠAKT.

Vastu – 4 häält

Erapooletuid – 0 häält

Poolt – 9 häält

4.9.Käesolevad aretuserinõuded kehtivad kolm aastat 01.06.2013 - 31.05.2016.
Ettepanek muuta – Käesolevad aretuserinõuded kehtivad viis aastat 01.06.2013 - 31.05.2018.

Vastu – 0 häält

Erapooletuid – 0 häält

Poolt – 13 häält

5.KÜSIMUSED – VASTUSED

5.1. Kas anda välja kalender 2014-2015 (kaks aastat ühes kalendris)?

Jah – projektijuht Erke Härma

Tähtaeg 2013 a erinäitus.

Seekord vaid Berni Alpi Karjakoerad, mitte kõik tõud.

Kategooriad: kevad, suvi, sügis, talv ja erinäituse kuusse erinäituse pilt.

5.2. Anda välja kahte tüüpi infolehed:

- kasvatajatele

- kutsikaomanikele

Heli postitab vahetult pärast pesakonna registreerimise taotluse esitamist vastava arvu reklaamlehti kasvatajale, kes edastab need igale kutsikaomanikule.

EŠAKT ÜLDKOOSOLEK 18.10.2009

Algusega kell 16.00, Tallinna Ülikooli uues hoones, Uus-Sadama 5, M-340 (III korrus paremat kätt)

Kohal:

1.Mari Sepp

2.Anu Kirsman

3.Tuuli Edur

4.Koidu Liivla

5.Olev Liivla

6.Eve Tamm

7.Inna Tolli

8.Raili Suits

9.Heli Jürindi

10.Rauno Edur

11.Inge Aun

12.Liisa Pakosta volitanud > Mari Sepp

13.Sigrid Raasman volitanud > Mari Sepp

14.Maarika Haavamägi volitanud > Koidu Liivla

15.Chatlin Tammeveski volitanud > Koidu Liivla

16.Signe Peeker volitanud > Olev Liivla

17.Pille Lillepalu volitanud > Olev Liivla

18.Svetlana Romanovits volitanud > Inna Tolli

19.Svetlana Semiglasova volitanud > Inna Tolli

20.Annelaid Pruuli volitanud > Inna Tolli

21.Kristel Sistak volitanud > Heli Jürindi

22.Marike Niinsalu volitanud > Heli Jürindi

23.Riina Jürgens volitanud > Heli Jürindi

Liikmeid seisuga 17.10.2009 84, seega 23 häälega on kvoorum koos (25% -21 häält vajalik otsuste vastuvõtmiseks).

Üldkoosoleku juhatab Rauno Edur

Protokollib: Mari Sepp

1. UUTE ARETUSNÕUETE TUTVUSTUS - Heli Jürindi:

2010 ... BERNI ALPI KARJAKOERTE ARETUSNÕUETE PROJEKT

1.Kõik nõuded peavad olema täidetud enne paaritust.

2.Emaskoer peab paaritamise hetkel olema vähemalt 20 kuud vana - eeldame, et koer võiks olla poegides väljaarenenud u 2 aastane, kuid arvestades, et koera jooksuajad võivad olla v pika aja tagant leidsime, et miinimum võiks olla siis 20 kuud.

3.Isaskoer peab paaritamise hetkel olema vähemalt 18 kuud vana – see on eelkõige selleks, et meie soovitus on teostada HD ja ED uuringud 1,5 aastasena, mil koer on väljaarenenud, seega ei tohiks koera ka paaritada enne.

4.Mõlemal vanemal peavad olema ametlikud HD ja ED uuringu tulemused. Aretusse lubatakse koerad, kelle HD tulemus on A, B või C ja ED tulemus 0 või 1. HD-C tulemusega koera tohib paaritada koeraga, kelle HD on A või B. ED-1 tulemusega koera tohib paaritada koeraga, kelle ED on 0. – see nõue on ka praegustes aretusnõuetes, täiendatud on, et halvema tulemusega koera võib kasutada, kuid sel juhul võimalikult terve teise paarilisega.

5.Mõlemal vanemal peab olema vähemalt üks näitusehinne erinäituselt või kaks hinnet muudelt näitustelt. Arvestatakse ainult hindeid "väga hea“ või „suurepärane“; kutsikaklassi hindeid ei arvestata. Juhul kui koer on vanem kui 24 kuud, peab vähemalt üks arvesse võetav näitusehinne olema saadud noorte- või avaklassist. - näitusehinne oli ka varem nõutud, nüüd siis täpsustatult.

6.Isaskoeral tohib olla Eestis kuni 25 järglast kalendriaastas (01.01-31.12). Viimane pesakond, kelle sünniga seoses see piirarv täitub, registreeritakse täies mahus ilma sanktsioonideta. Tõendi paarituse vastavuse kohta antud nõudele väljastab EŠAKT. – esiteks siin ja ka mujal tõendi väljastuse nõue tuleneb EKLi nõudest, et kontrolli nõuete täitmise kohta peab pidama ühing. Piirata ühe isaskoera kasutamist oleks vajalik kuivõrd hoida geenibaasi võimalikult laiemana

7.Emaskoeral võib olla kuni 4 pesakonda elu jooksul. – emaskoera tervise seisukohast oleks 4 optimaalne.

8.Kui planeeritava pesakonna ühel või mõlemal vanemal on EST registrisse kantud üle 24 kuu vanuseid järglasi, peab enne järgmist paaritust vähemalt pooltel neist järglastest olema ametlikult kinnitatud HD/ED uuringu tulemus. Tõendi paarituse vastavuse kohta antud nõudele väljastab EŠAKT. – selle punkti eesmärk on propageerida düsplaasiauuringute tegemist, et saada võimalikult palju uuritud koeri, mis omakorda võimaldaks analüüsida düsplaasia pärilikkust, võimaldaks paremini hinnata riskialdimaid liine ning pikemas perspektiivis aretada võimalikult tervemaid koeri. Info düsplaasia uuringute kohta võimaldab hinnata võimalikke riske nii kasvatajatel kui sündivate kutsikate omanikel. Ei piirata paaritusi uuritud järglaste uurimustulemuste põhjal (s.t ei seata piire, et kui on järglaste hulgas mingi hulk haigeid koeri, siis ei tohiks nende vanemaid enam paarituses kasutada), kuivõrd sel juhul võime tekitada olukorra, kus halvemaid tulemusi on kasulikum varjata. Leiame, et võimalikult rohkem avalikke uurimustulemusi võimaldab teha mõistlikke järeldusi.

Soovitused kasvatajatele: uuringute vajalikkus ja olulisus lahti seletada tulevastele kutsika omanikele, sisse kirjutada kutsika ostu-müügi lepingusse uuringunõue. Isase koera paaritamisel panna paarituslepingusse sisse nõue järglasi uurida, tulevaste kutsikaomanike kontaktid koheselt ka endale paluda. NB! Punkt hakkab kehtima alles peale uute aretusnõuete kinnitamist EKLi poolt, seega 2010 sündivate järglaste osas – aega teavitust ja selgitust teha on seega 2 a!

9.Sama vanematekombinatsiooni ei tohi kasutada korduspaaritusel enne, kui vähemalt pooltel sama vanematekombinatsiooni varem sündinud kutsikatest on ametlikult kinnitatud HD/ED tulemus. Tõendi paarituse vastavuse kohta antud nõudele väljastab EŠAKT. – eesmärk on mitte teha korduspaaritusi kui pole teada, kas see vanematekombinatsioon annab järglastele edasi düsplaasiat või ei anna, ei piirata uuringute tulemuste järgi, kuid info düsplaasia uuringute kohta võimaldab nii kasvatajal kui sündivate kutsikate omanikel hinnata võimalikku riski.

10.Vajadusel võib taotleda aretuserinõuetele mittevastavaks paarituseks aretuseriluba Eesti Kennelliidu juhatuselt, vastavalt EKL tõuraamatu määruses toodud korrale. – see võimalus on alati.

11.Aretusnõuded kehtivad kolm? viis? aastat. Kolme aasta pärast oleks meil võimalus sisse viia veel muudatusi kui leiame, et on vajalik. Kui leiame, et pole vaja muuta, siis saame pikendada nõudeid. Viie aasta kasuks räägib asjaolu, et aretusnõuete muutmine ja nõuete toimimise analüüs on suur töö, kas meil on jõudu ja ressurssi juba 3.-e aasta pärast uuesti alustada või pigem otsustame kohe viie aasta kasuks

2. UUTE ARETUSNÕUETE ÜLE ARUTELU, MUUDATUSTE ETTEPANEKUD, KORRIGEERIMINE JA HÄÄLETAMINE (Rauno Edur juhib, kaasa räägivad kõik)

Punkt 2 Emaskoer peab paaritamise hetkel olema vähemalt 20 kuud vana. – vastu võetud (23 poolt häält)

Punkt 3 Isaskoer peab paaritamise hetkel olema vähemalt 18 kuud vana. - vastu võetud (22 poolt häält, 1 erapooletu)

Punkt 4 Mõlemal vanemal peavad olema ametlikud HD ja ED uuringu tulemused. Aretusse lubatakse koerad, kelle HD tulemus on A, B või C ja ED tulemus 0 või 1. HD-C tulemusega koera tohib paaritada koeraga, kelle HD on A või B. ED-1 tulemusega koera tohib paaritada koeraga, kelle ED on 0. - vastu võetud (19 poolt häält, 3 erapooletut)

Punkt 5 Mõlemal vanemal peab olema vähemalt üks näitusehinne erinäituselt või kaks hinnet muudelt näitustelt. Arvestatakse ainult hindeid "väga hea“ või „suurepärane“; kutsikaklassi hindeid ei arvestata. Juhul kui koer on vanem kui 24 kuud, peab vähemalt üks arvesse võetav näitusehinne olema saadud noorte- või avaklassist. Ettepanek: kutsikaklassis ei ant hindeid, seega välja jätta! - parandatud sõnastuses vastu võetud (23 poolt häält)

Punkt 6 Isaskoeral tohib olla Eestis kuni 25 järglast kalendriaastas (01.01-31.12). Viimane pesakond, kelle sünniga seoses see piirarv täitub, registreeritakse täies mahus ilma sanktsioonideta. Tõendi paarituse vastavuse kohta antud nõudele väljastab EŠAKT.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

(Selgitus nõude täitmise kohta: Paarituse hetkel peab EKL tõuraamatusse kantud pesakondadest pärit? kõigi Eestis sündinud? kutsikate arv olema alla 25; piirmäära arvestatakse selle kalendriaasta kohta, millal pesakond sünnib. Igas kalendriaastas algab arvestus otsast peale. Järglaste arvu piirmäärade hulka ei arvestata välismaal sündinud ja registreeritud pesakondi.)

Ettepanek muuta sõnastus täielikult

et arvestataks isaskoera eluajal järglaste arvui kuni 8 aastaseks saamiseni

  • kas 150 järglast kuni 8 a saamiseni – 0 poolt häält

  • kas 70 järglast kuni 8 a saamiseni – 5 poolt häält

  • kas 60 järglast kuni 8 a saamiseni – 18 poolt häält

Pärast 8. eluaasta täitumist:

  • lubada veel kuni 20 järglast – 2 poolt häält

  • lubada kuni 2 pesakonda – 1 poolt hääl

  • lubada edasi paaritusi vabalt - 20 poolt häält

Seega punkt 6 vastuvõetud järgmiselt

Punkt 6 Isaskoeral tohib olla Eestis kuni 60 järglast enne 8. eluaasta täitumist. Viimane pesakond, kelle sünniga seoses see piirarv täitub, registreeritakse täies mahus ilma sanktsioonideta. Tõendi paarituse vastavuse kohta antud nõudele väljastab EŠAKT.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Selgitus nõude täitmise kohta: Paarituse hetkel peab sündinud kutsikate arv olema alla 60. Kui isaskoer on saanud 8 aastaseks, siis järglaste piirmäär kaotab kehtivuse s.t pärast isaskoera 8 aastaseks saamist võib teda kasutada aretuses vabalt.

Punkt 7 Emaskoeral võib olla kuni 4 pesakonda elu jooksul.

Ettepanek muuta või punkt välja jätta:

  • Emaskoera pesakondade arvu piiramine aretusnõudest välja jätta - 14 poolt häält

  • Emaskoeral võib olla kuni 4 pesakonda elu jooksul - 6 poolt häält

  • Emaskoeral võib olla kuni 4 pesakonda elu jooksul, juhul kui 4 pesakonna järglaste arv on väiksem kui 16, siis on lubatud veel üks pesakond - 3 poolt häält

Seega punkt 7 otsustati välja jätta

Punkt 8 Kui planeeritava pesakonna ühel ja/ või mõlemal vanemal on EST registrisse kantud üle 24 kuu vanuseid järglasi, peab enne järgmist paaritust vähemalt pooltel neist järglastest olema ametlikult kinnitatud HD/ED uuringu tulemus. Tõendi paarituse vastavuse kohta antud nõudele väljastab EŠAKT.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

(Selgitus nõude täitmise kohta

Kvoodi leidmine, minimaalselt mitmel järglasel peab olema kinnitatud tulemus:

Vähemalt 50% EST-registris olevatest üle 24 kuu vanustest järglastest, kes on sündinud alates käesolevate aretuserinõuete kinnitamisest EKL poolt. Nõutavat arvu võib pesakonna kasvataja soovil vähendada järglaste võrra, kes on surnud enne 24 elukuu täitumist või eksporditud riikidesse, kus HD ja/või ED uuringud ei ole berni alpi karjakoertele aretuserinõuetes kohustuslikud.)

Ettepanekud

  • Jätta punkt nii, kuid muuta selgitust nii, et välja võib jätta uurimuse nõudest kõik eskporditud järglased - 17 poolt häält

  • Muuta uuritavate järglaste % alla poole ja muuta selgitust nii, et välja võib jätta uurimuse nõudest kõik eskporditud järglased - 6 poolt häält

  • Punkt välja jätta aretusnõuetest - 0 poolt häält

Seega punkt 8 vastuvõetud kui punkt 7 järgmiselt

Punkt 7 Kui planeeritava pesakonna ühel ja/või mõlemal vanemal on EST registrisse kantud üle 24 kuu vanuseid järglasi, peab enne järgmist paaritust vähemalt pooltel neist järglastest olema ametlikult kinnitatud HD/ED uuringu tulemus. Tõendi paarituse vastavuse kohta antud nõudele väljastab EŠAKT.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

(Selgitus nõude täitmise kohta

Kvoodi leidmine, minimaalselt mitmel järglasel peab olema kinnitatud tulemus:

Vähemalt 50% EST-registris olevatest üle 24 kuu vanustest järglastest, kes on sündinud alates käesolevate aretuserinõuete kinnitamisest EKL poolt. Nõutavat arvu võib pesakonna kasvataja soovil vähendada järglaste võrra, kes on surnud enne 24 elukuu täitumist või eksporditud välisriikidesse.

Punkt 9 Sama vanematekombinatsiooni ei tohi kasutada korduspaaritusel enne, kui vähemalt pooltel sama vanematekombinatsiooni varem sündinud kutsikatest on ametlikult kinnitatud HD/ED tulemus. Tõendi paarituse vastavuse kohta antud nõudele väljastab EŠAKT.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

(Selgitus nõude täitmise kohta

Vähemalt 50% EST-registris olevatest sama vanematekombinatsiooni varasematest järglastest, kes on sündinud alates käesolevate aretuserinõuete kinnitamisest EKL poolt. Nõutavat arvu võib pesakonna kasvataja soovil vähendada järglaste võrra, kes on surnud enne 24 elukuu täitumist või eksporditud riikidesse, kus HD või ED uuringud ei ole berni alpi karjakoertele aretuserinõuetes kohustuslikud.)

Ettepanekud

  • Jätta punkt nii, kuid muuta selgitust nii, et välja võib jätta uurimuse nõudest kõik eskporditud järglased - 16 poolt häält

  • Muuta uuritavate järglaste % alla poole ja muuta selgitust nii, et välja võib jätta uurimuse nõudest kõik eskporditud järglased - 0 poolt häält

  • Punkt välja jätta aretusnõuetest - 7 poolt häält

Seega punkt 9 vastuvõetud kui punkt 8 järgmiselt

Punkt 8 Sama vanematekombinatsiooni ei tohi kasutada korduspaaritusel enne, kui vähemalt pooltel sama vanematekombinatsiooni varem sündinud kutsikatest on ametlikult kinnitatud HD/ED tulemus. Tõendi paarituse vastavuse kohta antud nõudele väljastab EŠAKT.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

(Selgitus nõude täitmise kohta

Vähemalt 50% EST-registris olevatest sama vanematekombinatsiooni varasematest järglastest, kes on sündinud alates käesolevate aretuserinõuete kinnitamisest EKL poolt. Nõutavat arvu võib pesakonna kasvataja soovil vähendada järglaste võrra, kes on surnud enne 24 elukuu täitumist või eksporditud välisriikidesse.

Punkt 10 Vajadusel võib taotleda aretuserinõuetele mittevastavaks paarituseks aretuseriluba Eesti Kennelliidu juhatuselt, vastavalt EKL tõuraamatu määruses toodud korrale.

  • Ettepanek punkt aretusnõuetest välja viia joonealuseks märkuseks - 23 poolt häält

Punkt 11

  • Aretusnõuded kehtivad 3 aastat - 12 poolt häält

  • Aretusnõuded kehtivad 5 aastat - 8 poolt häält

  • Erapooletuid 3

Seega punkt 11 vastuvõetud kui punkt 9 järgmiselt

Punkt 9 Aretusnõuded kehtivad kolm aastat alates nende kinnitamisest EKL poolt.

Lisatud dokument vastavalt korrigeerimisele ja hääletusele

aretuserinouded_kinnitatud uldk_18.10.09.doc

Aretustoimkonnale anda edasised volitused aretusnõuete sisseviimiseks vajalike protseduuride elluviimiseks.

3.JUHATUSE KORRALINE TAGASI ASTUMINE JA UUE VALIMINE

Käesolev juhatus kooseisus: Koidu Liivla, Heli Jürindi,Tuuli Edur, Rauno Edur, Mari Sepp, Eve Tamm, Reet Lint astub tagasi alates 31.12.2009 seoses valitud aja lõppemisega. Üldkoosolekul palutakse valida esmalt uue valitava juhatuse soovitud arv ning seejärel toimub kandidaatide esitamine (tingimus, et kandidaat on nõus). Meenutatakse, et Põhikirja p 4.11. ŠAKT juhatus on kolme kuni seitsme liikmeline ja valitakse kolmeks aastaks. Hääletustulemused on järgmised:

Uus juhatus 5 liikmeline – 18 poolt häält

Uus juhatus 7 liikmeline – 5 poolt häält

Otsustati ühiselt, et igal on õigus valida 4 juhatuseliiget kandidaatide seast, kellele hääl anda. Volituste korral tuleb automaatselt üks hääl volitatule juhul kui volitatu on kandidaat.

Kandidaadid ja neile antud hääled:

  • Koidu Liivla - 17 häält

  • Eve Tamm – 20 häält

  • Inge Aun – 6 häält

  • Heli Jürindi – 18 häält

  • Tuuli Edur – 14 häält

  • Rauno Edur – 2 häält

  • Raili Suits – 14 häält

Seega uueks juhatuseks perioodiks 01.01.2010 – 31.12.2013 valiti:

  • Koidu Liivla

  • Eve Tamm

  • Heli Jürindi

  • Tuuli Edur

  • Raili Suits

4.TALVE- JA SUVEPÄEVADE TOIMKONNAD

Talvepäevade toimkonda paluda: Eve Tamm, Anu Kirsman, Margit, Mari Sepp.

Suvepäevade toimkonda paluda: Mari Sepp, Eve Tamm, Margit, Vello ja Sigrid

5.JÄRGMINE ÜLDKOOSOLEK

.....võimalusel korraldada märtsis koos talvepäevaga