Oma elust ja käpakäigust

Autor: Riina Jürgens

25.-27. Septembril toimus Itaalias 7. rahvusvaheline berni alpi karjakoerte tervisesümpoosium. Mida see üritus endast kujutas, sellest lähemalt allpool.

Bernisümpoosiumide traditsioon sai alguse 2000. aastal Šveitsis Langenthalis, eesmärgiga tihendada ekspertide, teadlaste, kohtunike, tõuühingute, kasvatajate ja koeraomanike koostööd ning laiendada kõigi tõu heast käekäigust huvitatute teadmistepagasit. Peaeesmärgina toodi välja „Objective 10“ – selle märksõna tähendust võib tõlgendada nii, et meie kõigi ühine eesmärk on tõsta bernide keskmine eluiga seniselt 7-8 aastalt 10 aastani.

 

Sümpoosium on varem toimunud 3 korda Šveitsis ning üks kord Austrias, Saksamaal ja Itaalias. Ülevaade varasemate aastate ettekannetest on siin: http://www.berner-iwg.org/resources.htm Eelmisel aastal pidi sümpoosium toimuma Taanis, kuid jäi kahjuks majanduslikel põhjustel ära. Järgmine sümpoosium toimub 23.-25. septembril 2011. aastal Inglismaal.

 

Sel aastal olid bernientusiastid kokku kutsutud Itaalia ühte kõige maalilisemasse paika – Garda järve äärde. Ürituse organiseeris Itaalia berniklubi CIABS (www.ciabs.it) ning sümpoosium keskendus bernide aretus- ja terviseteemadele.

 

West Garda hotellis toimunud kolmepäevasel kokkusaamisel oli üle 70 osaleja, kes pärit Austriast, Belgiast, Taanist, Suurbritanniast, Eestist, Soomest, Saksamaalt, Itaaliast, Hollandist, Slovakkiast, Sloveeniast, Hispaaniast, Rootsist, Šveitsist ja USA-st.

 

Esimesel päeval toimus osalejate „tutvumisõhtu“ hotelli restoranis, kus – nagu sõnadetagi selge – juttu jätkus kauemaks. Ühiste huvidega inimestel on ühist keelt leida väga lihtne ja nii pidigi restoran südaööl tuled kustu ja muusika vaikseks panema, et „bernientusiaste“ vihjamisi minekule suunata, kuid keegi ei lasknud ennast sellistest „märkamatutest“ vihjetest häirida – elav keskustelu hea itaalia toidu ja veini saatel kestis paljude jaoks varaste hommikutundideni.

 

Sümpoosiumi põhiline päev oli laupäev, kuhu olid koondunud kõik ettekanded. Hommiku avas itaalia klubi president dr Ettore Menozzi Piacentini ning päeva jooksul käsitleti mitut olulist otseselt berni alpi karjakoertega seonduvat teemat.

 

* Search of the genetic  causes of histiocytic sarcoma (malignant histiocytosis) in the BMD / Histiotsüütilist sarkoomi (halvaloomulist histiotsütoosi ehk MH) põhjustavate geenide tuvastamine berni alpi karjakoertel (dr Catherine André, Rennes’i ülikool, Prantsusmaa)

* Selection and longevity in the Bernese Mountain Dog: aspects and problems / Aretusvalikud ja pikaealisus berni alpi karjakoertel: aspektid ja probleemid (dr Luigi Gallo, Itaalia)

* Benign prostatic hyperplasia in the dog / Healoomuline eesnäärme suurenemine koertel (dr Stefano Romagnoli, Itaalia)

* The Bernese Mountain Dog: population study and inbreeding coefficient analysis / Berni alpi karjakoer: populatsiooniuuring ja COI analüüs (dr Stefano Paolo Marelli, Itaalia)

* Renal dysplasia and familiar nephropathy: two important and serious diseases in the BMD breed / Neerudüsplaasia (RD) ja familiaarne nefropaatia (FN): kaks tähtsat ja rasket haigust berni alpi karjakoerte tõus (dr Berndt Klingeborn, Rootsi)

* What Berner-Garde tells us about inbreeding and longevity in Berners / Mida ütleb meile Berner-Garde andmebaas bernide lähisuguluspaarituste ja pikaealisuse kohta (Pat Long, USA)

* Genetic mistreatment and longevity / Geneetiline väärkäsitlus ja pikaealisus (dr Barbara Gallicchio, Itaalia)

* Berner International Working Group (B-IWG) / Bernide rahvusvahelise töögrupi tutvustus (B-IWG) (Stephen Green, Inglismaa)

 

(Lähipäevil lisan veel mõne pikema ülevaate neist ettekannetest, eriti neist teemadest, mis võiks pakkuda huvi igale berniomanikule, mitte üksnes kasvatajatele. Ettekande tutvustust saab lugeda, klikkides allajoonitud teema pealkirjal.)

 

Laupäevased loengud lõppesid õhtupimeduses ning neile järgnes gala-õhtusöök, kus jätkus eelmisel õhtul alanud rahvusvaheline sõbrunemine ja uuemate kuulujuttude levitamine – nagu koeramaailmas ikka kombeks J

 

Pühapäeval sai kokku Bernide rahvusvaheline töögrupp (Berner International Working Group ehk B-IWG http://www.berner-iwg.org ) 2007. aastal Burgdorfis presidendiks valitud Steve Greeni juhtimisel. B-IWG on mitteametlik - ilma põhikirja ja pangakontota – bernientusiastide ühendus, kuhu kuulub ca 30 liiget erinevatest maailma riikidest. Töögrupi kohtumisel toimusid mõned ülevaatlikud sõnavõtud, ning otsustati toetussummade jagamine erinevatele teaduslikele veterinaarsetele projektidele, millest võiks berni alpi karjakoertele kui tõule tervikuna tulevikus abi olla.

 

Sümpoosiumi jäi lõpetama Suurbritannia Berniklubi (Bernese Mountain Dog Club of Great Britain) lahke kutse kõigile osaleda kahe aasta pärast järgmisel bernisümpoosiumil Inglismaal Coventry lähistel Stoneleigh Park and Showground’is 23.-25. septembril 2011 (asukoht võib veel muutuda, kuid kuupäevad on kindlalt paigas). Selle üritusega tähistab Suurbritannia Berniklubi oma 40. juubeliaastat ning üritusi on planeeritud neljale päevale.

 

Neljapäev algab B-IWG töögrupi kokkusaamisega ning juubeliüritusel osalejate kogunemise ja tutvumisega. Reedel toimub 8. rahvusvaheline bernide tervisesümpoosium, kuhu oodatakse bernisõpru kogu maailmast ning kus käsitletavad teemad puudutavad eranditult konkreetselt bernide probleeme. Laupäeval toimub klubi tšempionaat - erinäitus ning kuulekusvõistlused. Tšempionaadile on oodata ligi 300 berni. Traditsiooniliselt avab näituse uhke paraad, kus osalevad Šveitsi rahvusmustrites kärude vedajad ja nende omanikud J Erinäitus on avatud ka välismaa bernidele (kuid tasub ära märkida, et Inglismaa näituste klassisüsteem on tavapärasest FCI süsteemist täiesti erinev ning koer võib samal näitusel osaleda rohkem kui ühes klassis). Pühapäev on niisama tore päev – koerad ehitakse, inimesed kostümeeritakse ning toimub karnevalisugemetega lõbus piknik. Muuhulgas toimuvad ka väga tõsiseltvõetavad konkursid nagu „Kõige liputavam saba“, „Kõige efektsem kostüüm“, „Kõige osavam küpsisepüüdja“, „Kõige iirlaslikum paar“ ning samuti agility, käruvedamise ja sõnakuulelikkuse näidisesinemised ning võistlused. Korraldatakse ka koerte match-show’le sarnanev võistlus, kus võivad osaleda ka muud tõud peale bernide, lisaks samuti mitte-tõukoerad, ning mille tulud annetatakse heategevuseks.

 

Lisainfot 8. bernisümpoosiumi ja Suurbritannia klubi 40. juubeli ühisürituse kohta võib oodata 2011. aasta kevadel veebilehele www.bernese.co.uk